Muzeum Zkamenělý Les

Informace

Muzea, která u nás postupně vznikají, stavějí převážně na hornických tradicích jednotlivých regionů. V Lounech vzniklo muzeum zaměřené tematicky.

Město Louny leží na okraji oblasti bohatých nalezišť zkamenělých stromů na Rakovnicku, Slánsku a Žatecku. Také v hnědouhelné pánvi i Českém Středohoří se občas naleznou zajímavé pozůstatky zkamenělých stromů a otisků listů, zejména v porcelanitech. A protože oblast Loun je na jiné mineralogické lokality i rudná ložiska chudá, tak se místní sběratelé často specializují na sbírání a zušlechťování nalezených takzvaných araukaritů z širšího okolí. Základem pro myšlenku vybudování muzea araukaritů se stala jeho velká sbírka zkamenělých dřev shromažďovaná přes 45 let místním sběratelem MUDr.Bořkem Zasadilem.

Prvotní návrh na vytvoření expozice zkamenělých dřev vznikl ve spolupráci s PhDr. Stanislavem Špoulou a Ing. arch. L. Culkou na přebudování nemocniční zahrady v Lounech, kde měly být vystaveny v exteriéru největší araukarity. Jednalo se o projekt zahrady, která měla v sobě zakomponovánu myšlenku řečiště řeky Ohře s přítoky, kde symbolickým pramenem této „řeky“ měl být vývěr nově přivedeného léčivého pramene Luna. Záměr se však nepodařilo zrealizovat

Vzniku muzea přála skutečnost, že Ing. Josef  Klesal, který má firmu Barokní Špitál s.r.o.,  si pronajal objekt dvou bašt městského opevnění, kde v jedné z nich vznikla příjemná vinárna a na prostranství před ní minigolfové hřiště. Když hledal na podzim 1998 využití  vnitřního prostoru  druhé  hradební bašty  za překrásnou Žateckou branou, tak jej napadlo oslovit sběratele Bořka Zasadila. Jeho bohaté a mnohaleté nálezy araukaritů z blízkého i vzdáleného okolí, mnohdy velkých rozměrů, vytvořily základ expozice. Zasadil nadchnul několik přátel, které toto téma zajímalo. Někteří byli dokonce i samotní nálezci  významných exponátů, jako např. M. Švancara. Tato skupina založila zájmové sdružení Araukarit. Za finančního přispění Městského úřadu Louny byla provedena rekonstrukce této bašty, tj. zhotovena okna, dveře, mříže a osvětlení. Členové sdružení na počátku roku 1999 provedli instalaci. Dne 5.6.1999 proběhla slavnostní vernisáž.

Obsah muzea

Muzeum se zaměřuje na fosilní rostlinstvo a tomu je podřízena celá expozice, která zaplňuje přízemí a první patro kamenné hradební bašty. Mezi nejvýznamnější exponáty patří třetihorní strom s hnízdními otvory datlovitého ptáka, kmen třetihorního jehličnanu vytaženého z řeky Ohře, neznámá dřeva Českého středohoří, unikátní leštěné permokarbonské kmeny fosilních stromů ze širšího okolí, české jantary, projevy dřevokazného hmyzu a také nové nálezy z oblasti Klobuk. Doplněna je ukázkami pravěké flory a ukázkami zkamenělých dřev z cizokrajných nalezišť.

Muzeum se stává pravidelnou zastávkou odborných exkurzí paleontologických kongresů. Expozice je stále upravována a doplňována o nové přírůstky a členové po odborné stránce spolupracují s našimi paleobotaniky prof. Z. Kvačkem a Mgr. J. Sakalou a Radkem Mikulášem.

Umístění

Muzeum je možné nalézt v areálu minigolfu za opevněnými hradbami na západním okraji historického centra města Loun. Dobrá identifikace je, že se nalézá v blízkosti překrásné historické Žatecké brány. Zde proti hradbám je možné i dobře na parkovišti odložit dopravní prostředek.

Zdroj

Dvořák Zdeněk

Fotogalerie

6 komentářů u „Muzeum Zkamenělý Les

  1. Vážení přátelé zkamenělých dřevíček !
    Velmi děkuji za možnost pokochat se takovou nádherou alespoň prostřednictvím fotografií. Všem Vám moc fandím a přeji mnoho dalších krásných a vzácných nálezů. Sám mám několik zpracovaných vlastních nálezů a dobře tedy vím, jaký je to adrenalin z nálezu a další, z hotového výbrusu a vyleštěného průřezu dřevíčkem. Držím palce a doufám, že někdy ještě budu mít možnost vidět tu nádheru na vlastní oči.

  2. We are an older couple in the early seventies coming from Linz (Austria) and like to look for minerals and also silicified wood. After looking in your homepage we visited the muzeum in Louny on the way to Litomerice and Decin. It was very interesting for us. We could not find it without your homepage – Thank You!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *